• Utylizacja amalgamatu i obsługa separatorów

  • 13 listopada 2018

Rtęć – czy faktycznie jest szkodliwa dla organizmu?

Rtęć – czy faktycznie jest szkodliwa dla organizmu?

Rtęć – czy faktycznie jest szkodliwa dla organizmu? 800 534 Utylizacja amalgamatu - profesjonalny serwis amalgamatu

Rtęć – czy faktycznie jest szkodliwa dla organizmu?

Rtęć to pierwiastek o bardzo bogatej historii. Przez wieki był wykorzystywany w wielu dziedzinach życia. Dość późno okazało się, jak bardzo jest szkodliwy. Obecnie wciąż wiele osób narażonych jest na ekspozycję rtęci z uwagi na stosowane przed laty powszechnie plomby amalgamatowe. Wchodząca w skład wypełnień amalgamatowych metaliczna rtęć jest w wodzie przekształcana w metylortęć. To związek chemiczny, który akumuluje się w rybach. Rtęć, która znajdzie się w organizmie ludzkim powodować może liczne uszkodzenia m.in. mózgu. To niezwykle groźne przede wszystkim dla dzieci.

Tymczasem od wielu lat bardzo dużo rtęci trafia do zbiorników wodnych właśnie dzięki gabinetom stomatologicznym. W związku z tym Unia Europejska postanowiła ten problem rozwiązać wprowadzając stosowne zmiany prawne. Już od 2019 roku w gabinetach dentystycznych, w których stosowane są plomby amalgamatowe znaleźć się będą musiały specjalne separatory amalgamatu. Ich zadaniem jest przechwycenie rtęci, zanim ta dostanie się do kanalizacji i zbiorników wodnych. Cena takiego urządzenia zaczyna się od 1500zł, a ich specyfika polega na tym, że wymagają specjalistycznego serwisu, transportu oraz utylizacji.

Jednak dzięki takiemu przeciwdziałaniu, szkodliwa dla środowiska rtęć nie będzie się przedostawać do kanalizacji – a tym samym do naturalnego obiegu wody.