• Utylizacja amalgamatu i obsługa separatorów

  • 14 stycznia 2019

Nowe zasady utylizacji amalgamatu już weszły w życie!

Nowe zasady utylizacji amalgamatu już weszły w życie!

Nowe zasady utylizacji amalgamatu już weszły w życie! 1000 667 Utylizacja amalgamatu - profesjonalny serwis amalgamatu

No i stało się! Zgodnie z nowymi regulacjami Unii Europejskiej od dnia 1 stycznia 2019 roku gabinety stomatologiczne, w których wciąż stosuje się amalgamat stomatologiczny, czy gdzie usuwane są wypełnienia właśnie z tego materiału, muszą posiadać specjalne separatory amalgamatu. Są to urządzenia służące do zatrzymywania i zbierania cząsteczek stopu, które znajdują się także w wodzie. Ich zadaniem jest ochrona środowiska naturalnego przed rtęcią, która jest składnikiem amalgamatu.

Nowe przepisy w sprawie utylizacji amalgamatu

W przypadku dużych placówek, które składają się z wielu stanowisk dentystycznych, konieczna jest obecność przynajmniej jednego urządzenia separującego. Obowiązek ten nie dotyczy jedynie tych gabinetów, w których amalgamatu nie wykorzystuje się oraz takich, gdzie nie są usuwane wypełnienia i zęby z amalgamatem.

Amalgamat stomatologiczny to specyficzny stop metali, który w około 50% składa się z rtęci. Rtęć w formie elementarnej wprawdzie szkodliwa nie jest, ale na skutek działania bakterii obecnych w wodzie, ulega przekształceniu w metylortęć. To z kolei bardzo toksyczna forma rtęci. Pierwiastek ten pochodzący z amalgamatów, trafia w końcu poprzez ryby czy owoce morze do organizmu ludzkiego, gdzie zaburza działanie układu odpornościowego. To substancja kancerogenna, która niezwykle groźna jest przede wszystkim dla rozwijającego się płodu. W skrajnych wypadkach powodować może poronienia i poważne wady rozwojowe.

Regulacje UE w zakresie utylizacji amalgamatu stomatologicznego

Eksperci zdają sobie sprawę z tego, jak groźna dla ludzkiego zdrowia jest rtęć pochodząca z amalgamatów stomatologicznych. Stąd UE z dniem 1 stycznia 2019 roku wprowadza w życie nowe przepisy dotyczące sposobu utylizacji amalgamatu.

Od tego roku gabinety stomatologiczne stosujące amalgamat będą musiały na wyposażeniu mieć specjalny separator amalgamatu oraz w zlecić utylizację niebezpiecznego materiału wyspecjalizowanej firmie, posiadającej stosowne certyfikaty. Rzeczą najważniejszą jest bowiem skuteczna ochrona wody przed rtęcią pochodzącą z plomb. Obowiązek ten dotyczy jednak tylko tych placówek, w których zakładane są wypełnienia amalgamatowe lub takie, gdzie usuwa się plomby amalgamatowe czy zęby z takim wypełnieniem. Jeden separator może przypadać przy tym na kilka stanowisk dentystycznych.

UE zachęca również do rezygnacji ze stosowania amalgamatu stomatologicznego. Od wielu lat stomatologia ma do dyspozycji o wiele więcej rozwiązań w zakresie wypełnień zębowych. Istnieje wiele nowoczesnych materiałów, które sprawdzają się doskonale w tej roli. Są one bardzo wytrzymałe, a przy tym pozbawione szkodliwej rtęci.

Dlatego jeśli ten problem dotyczy także Ciebie i nie chcesz narażać się na poważne kary za nieprzestrzeganie nowych przepisów – skontaktuj się z nami.

Jesteśmy certyfikowanym i profesjonalnym odbiorcą odpadów zawierających amalgamat stomatologiczny.