• Utylizacja amalgamatu i obsługa separatorów

  • 13 listopada 2018

Co to jest amalgamat dentystyczny?

Co to jest amalgamat dentystyczny?

Co to jest amalgamat dentystyczny? 800 534 Utylizacja amalgamatu - profesjonalny serwis amalgamatu

Czym tak na prawdę jest amalgamat stosowany przez dentystów w wypełnieniach?

 

Amalgamat dentystyczny, a więc po prostu plomby amalgamatowe są produkowane ze stopu rtęci i srebra. W ich skład wchodzi ponadto miedź oraz cyna. Srebrne plomby tego typu są stosowane w stomatologii już od wieku XIX. Jednak już w połowie XX wieku pojawiły się głosy, że zawarta w nich rtęć jest niebezpieczna dla ludzkiego organizmu. W związku z tym zakaz używania amalgamatu dentystycznego wprowadzono m.in. w Japonii czy Szwecji. W krajach należących do Unii Europejskiej stosowanie amalgamatu nie jest wskazane. W Polsce z tego typu plombami spotkać się można praktycznie już tylko w publicznej służbie zdrowia.

Charakterystyka amalgamatu dentystycznego

Za sprawą rtęci plomby amalgamatowe są twardsze i bardziej odporne na ścieranie niż wypełnienia kompozytowe – światłoutwardzalne, białe. Odpowiednio założone służyć mogą nawet przez 30 lat, podczas gdy wytrzymałość kompozytów to tylko 10 lat. Dlatego też stosowane były od dawna jako wypełnienie zębów mlecznych i bocznych.

Z drugiej strony warto pamiętać o tym, że plomby amalgamatowe nie łączą się z zębiną i szkliwem. Dlatego też między tkankami a wypełnieniem tworzyć się mogą szczeliny, w których gromadzone są bakterie próchnicze. Poza tym po założeniu srebrnej plomby dochodzi często do przebarwienia tkanek zęba czy dziąseł. Niekiedy ma miejsce pękanie ścianek zęba na skutek zmiany objętości amalgamatu pod pływem zmian temperatury. Przy okazji plomby w kolorze srebrnym są po prostu mało estetyczne.

Plomby amalgamatowe i ich szkodliwość

Tak naprawdę do tej pory nie stwierdzono jednoznacznie, że amalgamat dentystyczny jest szkodliwy. Doniesienia na ten temat są ze sobą sprzeczne. Nie ma bowiem jak dotąd wiarygodnych metod oceny długotrwałej ekspozycji na działanie rtęci pochodzącej z amalgamatu.

Mimo to w roku 2008 Agencja ds. Żywności i Leków FDA potwierdziła, że plomby amalgamatowe są toksyczne w działaniu. Wchodząca w ich skład rtęć może być m.in. przyczyną chorób autoimmunologicznych oraz neurodegeneracyjnych. W szczególności groźna jest dla kobiet ciężarnych. Eksperci są zdania, że proces uwalniania rtęci z plomb amalgamatowych jest ciągły. Dodatkowo nasila się w czasie żucia gumy oraz spożywania gorących napojów i potraw.

Są jednak również naukowcy, którzy uważają, że plomby amalgamatowe są w 100% bezpieczne dla organizmu. American Dental Association stwierdziło, że wypełnienia z amalgamatu nie powodują żadnych skutków ubocznych. Jedynym wyjątkiem jest nadwrażliwość na rtęć, ale dotyczy ona tylko 1% populacji. Eksperci z USA doszli do wniosku, że amalgamat nie oddziałuje na układ odpornościowy.

Plomby amalgamatowe – stosować czy nie?

Dzisiaj nie ma stuprocentowego dowodu na to, że rtęć z plomb amalgamatowych może zatruć organizm człowieka. W praktyce średnia absorpcja rtęci u osób ze srebrnymi plombami to tylko 10% rtęci, która dostaje się do organizmu każdego dnia z wody, jedzenia i powietrza. Jednak już od przyszłego roku wchodzi w życie ustawa, która zobowiązuje gabinety stomatologiczne, które korzystają z amalgamatów do stosowania specjalnych separatorów – urządzeń, które nie pozwolą na przedostanie się rtęci do wody.

Jedno jest jednak pewne – rtęć jako pierwiastek jest szkodliwa dla środowiska naturalnego i pod żadnym pozorem nie powinna przedostawać się do kanalizacji czy też obiegu wodnego. Dlatego od stycznia 2019 roku każdy gabinet stomatologiczny stosujący te wypełnienia będzie musiał posiadać separator amalgamatu – czyli urządzenie filtrujące, które zatrzymuje resztki wypełnień oraz kawałki zęba. Taki separator musi być jednak obsługiwany, montowany – a przede wszystkim zużyty amalgamat utylizowany przez profesjonalną firmę posiadającą stosowne certyfikaty.